Türk Komandosu

  • Altar Maket
  • Türk Komandosu Figürü
  • Kod:ALT-MTO-06-01
  • 54mm beyaz metal, model figür. 4 parça ve zemin
  • Montaj ve boyama gerektirir. Yapıştırıcı ve boya kutuya dahil değildir.

Türk Komandosu Figürü

Maket üretiminde hangi modellerin yapılacağı, yaşanan dünya ve o üreticinin temsil ettiği ülkenin siyasi ve sosyal gündemiyle hep paralel gitmiştir. Britanya’lı üreticiler, genel olarak kendi görkemli geçmişlerini yansıtmaya çalışan, yeni kuşak genç erkek çocuklarının atalarının büyük başarıları izinde giden, onlara disiplin ve kararlılık konusunda örnek teşkil edebilen serileri üretim yoluna gittiler. 1980'lerin ortasında Airfix tarafından o zamana kadar pek bilinmeyen, dünyanın en çok tanınan komando birliklerinden olan SAS (Special Air Service) komandoları maketi 1/32 ölçekte 1986 yılında üretilmiş ve çok büyük bir başarı kazanmıştır.

Yaşadığımız dünyada, maket konusu da aynen film sektörü ve yayıncılık sektöründe olduğu gibi hakim siyasal söylemden bağımsız değildir ve üreticiler belli bir siyasal gündem çerçevesinde üretim politikalarını oluşturur, dünyadaki genel dalgalanmalara ayak uydurmaya çalışırlar. Bu sebepledir ki, dünyada meydana gelen herhangi bir askeri operasyon, savaş, teknolojik buluş gibi dünya çapında önemli gelişmeler sonrasında, o konu hakkında öncelikle kitap yazılır, film çekilir ve maket kitleri yapılır. Genel olarak amaç ülkelerin kendilerince üstün olduklarını düşündükleri alanlardaki başarılarını her kesime yaymak ve ülkelerinin gurur duyabilecekleri tarihlerini, önemli savaşlarını veya üstün teknolojik tasarımlarını kendi toplumlarının yeni gelişen genç kuşaklarına ve dünyaya yayabilmektir.

Bu düşünceden yola çıkarak, yukarda bahsedilen sebeplerden dolayı dünyada pek az ülke ordusunda bulunan muharebe tecrübesine, organizasyona ve disipline sahip ve gerçek anlamda önemli işler başaran Türk Komandosunun maket dünyasında bulunmaması büyük bir boşluktu.

Bu sebepten, Türk ordusunun bu elit askeri birimini, hem ülke içindeki hem de dünyadaki maketseverlere ulaştırmak amacıyla Altar Maket olarak 2006 senesinde 1/32 ölçekte (54mm) Türk Komandosu (ALT-MTO-06-01) maket figürünün tasarımını ve üretimini gerçekleştirdik.

Altar Maket tarafından üretilen 54mm ölçeğindeki bu figür yıllar süren kapsamlı bir araştırma ile oluşturulmuştur.

Pek çok resim ve kaynak incelemesi sonucunda, aşağıda, 1989 senesinin yaz aylarında Günaydın gazetesinde yayınlanmış resimdeki pozda karar kılındı. Bir takım diğer değişikliklerle bu tür bir poz temel alındı.

Master figürün geçtiği bazı aşamalar:


Kalıba giden masterın son hali:

Sonuç olarak, ortaya çıkan figür:


Figürün, dünya çapında kabul görülen standartlarda ve en çok tercih edilen özelliklerde olması hedeflenmiştir. Figür 54 mm (1/32 ölçekte) kurşundan imal edilmiştir. Montaj ve boyama gerektirmektedir. Figür, dört parça ve zeminden oluşmaktadır.

Sınırlı sayıda mevcut olan bu figür Türkiye ve dünya çapında 21 Kasım 2006 itibarıyle, maketseverlerin ve kolleksiyonerlerin beğenisine sunulmuştur.

Bu figür, bir Türk firması tarafından, dünya standartlarında üretilen ilk Atatürk figürü olma şerefini taşımaktadır.

 

FİGÜR HAKKINDA BAĞIMSIZ BİR DEĞERLENDİRME

Burada aktarılan görüşler Altar Maket'ten bağımsız olarak yazarın kendi görüşleridir. Kendisine, zaman ayırıp figürü inceleme ve yazı yazma zamanı ayırdığı için teşekkürlerimizi sunarız.

www.plasticbattle.com

 

 

©Altar Modelling
Her hakkı Altar Maket’e aittir. Yazı ve resimler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.