Savaş Oyunları

Altar Maketin tasarladığı ilk Türk masaüstü savaş oyunu sistemi

Geçmişte atalarımızın nasıl savaştıklarını, Avrupa ve dünya tarihini nasıl şekillendirdiklerini nasıl öğrenebilir ve gençlerimize nasıl öğretebiliriz? Elbette öncelikle bu iş için niyetiniz olmalı, öğrenmeye ve öğretmeye çaba ve zaman harcamaya karar vermeniz gerekmektedir. Yine de halâ karşınızda bazı temel zorluklar olacaktır. Hiçbir toplum, ülke tarihini gençlerine, ne kadar parlak olursa olsunlar, sadece okullarda müfredatla sınırlanmış tarih derslerinde öğretemez. Nasıl ki şiir, roman ve müzik sadece mecburen görülen derslerle sevdirilemezse, tarih de sevdirilemez. Bu yöntemlerle, gençlerin ilgisi bir konuya çekilemez.

Eğitimcilerin kullandığı genel bir değerlendirmeye göre, normal bir insan okuduklarının %10’unu, duyduklarının %20’sini, gördüklerinin %30’unu, görüp duyduklarının %50’sini, görüp, duyup, söyledikleri ve yaptıklarının %90’ını hatırlar. Buradan da anlaşılacağı gibi zoraki ve ezberci yaklaşımla verilen bilgiler akılda kalmayacaktır. Düzgün bir kitap bulabilmek için sahaf sahaf gezen, azimli, meraklı küçük bir kesim dışında tarih merak edilmeyen bir sıkıcı bir ders konusun olarak kafalarda kalmıştır. Toplumun büyük kesimini tarihini bilmeyen, bunu bilmediğini dahi bilmeyen ve bu yüzden öğrenmeye asla niyeti olmayan tuhaf bir şekilde tarih bilinci boşlukta kalmış kişilerden oluşmaktadır.

Tarihi öğrenme becerisini gençlere kazandırmak gereklidir. Günümüzde bunun en etkili yolları tarihi filmler, okunabilir kitaplar ve maketleri kullanmaktır. Gelişmiş ülkeler bu üç yöntemi de çok etkili biçimde kullanmakta ve okulun veremediği tarih bilincini ve tarihini öğrenme şevkini gençlerine kazandırmaktadır. Vasat bir tarih bilgisine sahip birisinin bile hakkında birşeyler söyleyebildiği ama gerçekte hakkında çok az bilgiye sahip olduğu Fatih Sultan Mehmed’in model figürünü yapan bir genç yukardaki maksimum değer olan %90’ı sizce aşabilir mi? Peki, aynı zamanda, bu büyük Sultan tarafından idare edilen bir seferi planlayan ve masa üstünde Belgrad’ı kuşatan, büyük Macar kahramanı Hünyadi Yanoş’u köşeye sıkıştırmaya çalışan birisi, Fatih dönemi hakkında ne kadar bilgiye sahip olur? Veya, Avrupa’nın düzenlediği son büyük Haçlı Seferinde, Avrupa’nın neredeyse tüm mağrur şövalyelerini askeri dehası, sürati ve cesaretiyle mağlup eden Yıldırım Bayezid’i ne kadar anlayabilir ve yine aynı Bayezid’in Ankara Muharebesi öncesi Timur’la nasıl taktik savaşı yürütüp köşe kapmaca oynayarak büyük bir asaletle savaşa girdiğini ve bu iki Türk komutanın muazzam mücadelesini anlayabilir? Tahminimize göre, bunları yapabilen bir genç iyi öğrenir ve öğrendiklerini de kolay kolay unutamaz.

Yüzlerce yıl, Osmanlı Sultanlarının ağzından “seferim vardır” cümlesi duyulduğunda, İmparatorluğun en uzak köşesine kadar örgütlenmiş, saat hassasiyetinde işleyen sistem hep mükemmelen çalışmış, Hüma’nın Ejderhayla olan bitmeyen mücadelesinin hep yeni bir bölümü açılmıştır.

Altar Maket tarafından tasarlanan ve formüle edilen orjinal masaüstü savaş oyun sisteminde, birbirinden cesur ve renkli Ordu-yi Hümâyûn askerleri ile oluşturduğunuz ordunuzu masa üstünde sefere çıkartıp, Hümâ’yı durdurmaya çalışan Ejderha Tarikatı ordularına karşı zafer kazanmanın yollarını arayabilirsiniz. Böylece, Yıldırım Bayezid’in Niğbolu öncesi düşmanı nasıl adım adım takip ederek köşeye sıkıştırıp sürpriz hazırladığını, Fatih Sultan Mehmed’in bizzat çizdiği planlar üzerinde saatlerce çalışarak, kuşattığı İstanbul surlarının zayıf noktalarını tespit etmeye çalıştığını, kuvvetlerini nereye yığacağını, toplarını nereye mevzilendireceğini belirlediğini, Kanuni Sultan Süleyman'ın ordusunu nasıl maharetle sevk ve idare ettiğini kendiniz anlama yolunda önemli bir adım atacaksınız.

İsmini şu an açıklamak için erken olduğunu düşündüğümüz bu savaş oyunu sistemi, ilk Türk masaüstü savaş oyunu sistemi olacak ve yakında, siz Osmanlı’nın torunlarının beğenilerine sunulacaktır.

Şu an test aşamasında olan bu oyun, herşey yolunda giderse 2012 başında tamamlanacak ve oyun hakkındaki tüm bilgiler ve kural kitabı bu tarihlerde piyasaya sürülecektir.