Fatih Sultan Mehmed Han

  • Altar Maket
  • Fatih Sultan Mehmed Han figürü
  • Kod: ALT-09-05
  • 25mm beyaz metal, model figür. 5 parça
  • Montaj ve boyama gerektirir. Yapıştırıcı ve boya kutuya dahil değildir.

Fatih Sultan Mehmed

556 sene evvel, Osmanlı hükümdarı, genç II. Mehmed, atalarının yıllarca hayalini kurduğu, tarih boyunca fethedilmesi en zor şehir kabul edilen, güçlü surlarla çevrili İstanbul’u almayı başardı. Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan bu olayın 556. yıldönümünde, 29 Mayıs 2009 tarihinde Altar Maket olarak sizlerle, 25mm Fatih Sultan Mehmed Han figürümüzü paylaşıyoruz.


II. Mehmed’in tuğrası

1432 senesinde doğan II. Mehmed, Osmanlı hükümdarı Sultan II. Murat’ın oğludur. 1451’de babasının ölümü üzerine ikinci defa tahta geçmiştir (birincisi 1444). Atalarının hayalini gerçekleştirerek, 1453 yılında 21 yaşında, İstanbul’u fethetmiştir. Osmanlı’nın Avrupa’daki ilerleyişini sürdürmüş, İtalya ana karasına kadar fethettiği toprakları genişletmiştir. 30 yıllık saltanatı ekseriyetle harp sahalarında geçmiş, bizzat ordunun başında muharebelere katılmış, ordunun duraksadığı anlarda ileri atılarak orduyu şevke getirmiş büyük bir kumandan, Rönesans dönemini fevkalade doğru kavramış bir entellektüel ve çağını aşan vizyona sahip bir devlet adamıydı. Fatih, gerçek bir imparatorun vasıflarını taşıyan bir kişiydi. Eski Türk devlet düşüncesinin temeli olan tek dünya tek imparator görüşü ve cihan hakimiyeti ilkesini benimsemişti. Devrinde kendisini hem Osmanlı Sultanı hem de Kayser-i Rûm, yani Roma İmparatoru olarak, bilinen, medeni tüm dünyanın tek hükümdarı olarak ilan etmişti. 1481 yılında yaşamını yitirmiştir. Türbesi İstanbul’dadır.

Fatih Sultan Mehmed figürü için tercih ettiğimiz poz, kendisinin cengaver, atak ve ordunun cesur neferleri duraksadığı veya ilerlemekte tereddüt ettiği anlarda bile, büyük bir komutan ve cesur bir savaşçı olarak düşman üzerine atını sürmekten çekinmediği bir pozdur.

Pek çok muharebede, İstanbul kuşatmasında (1453), Belgrad kuşatmasında (1456), Boğdan’da Ağaçdenizi muharebesinde (1476) düşman üzerine atını korkusuzca sürmüş bir savaşçıdır.


Fatih Sultan Mehmed Han’ın sayısız muharebede düşman üzerine atını sürüşünü tasvir eden çalışma.
Ressam Jon Hodgson tarafından Altar Maket için yapılmıştır.
Kaynak: Altar Maket. Her hakkı Altar Maket’e aittir. Kesinlikle kopyalanamaz.

Figürün geçtiği aşamalar şu şekilde olmuştur:

Master figürFigür 5 parça halinde üretildi. Fatih, kılıç tutan sağ eli, kalkan, sorguç ve Sultan’ın atı.Fatih Sultan Mehmed Han, Belgrad Kalesine hücum ederken (1456)
Kaynak: Hünername, Doğan Kardeş, İstanbul 1969Fatih Sultan Mehmed Han
Kaynak: Hünername, Doğan Kardeş, İstanbul 1969Fatih Sultan Mehmed Han’ın 16. yüzyıl sonlarında yapılan bir minyatürü. Aslı Aşık Çelebi Tezkiresinin
Fatih Millet kütüphanesindeki minyatürlü nüshasındadır.
Kaynak: Hayat Mecmuası, 21 Mayıs 1964İstanbul’un Fethi ve Fatih’in ölümü anısına basılan Türkiye Cumhuriyeti pulları (1953 ve1981)
Kaynak: Altar Maket KoleksiyonuFatih Sultan Mehmed Han seçtirdiği Ortodoks Patriği Gennadios’a patriklik asasını takdim ederken.

Fethin ardından Fatih, Ortodoksların patrik seçmelerine izin vermiş ve Ortodoks Patrikliğini bizzat ihya ettirmiştir. Sultan, methini duyduğu alim Gennadios’u (Georgios Scholarios) buldurmuş, halk arasında görüşleriyle popüler olan bu papazı kabul ederek görüşmüştü. Fatih Sultan Mehmed Han, Doğu Roma İmparatorları zamanındaki törenlerin aynısını yaptırarak Gennadios’u Aralık 1953’te Patriklik makamına oturtmuştur. Seçilen Gennadios, saraya davet edilerek kendisine patriklik asası takdim edilmiştir. Tören düzenleyip patrik seçtirme Roma İmparatorlarına ait bir ayrıcalık olduğuna göre, şehrin yeni hükümdarı Sultan Mehmed Han yeni Roma İmparatoru olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir.
Kaynak: 1953 tarihli Türkiye Cumhuriyeti pulu, Altar Maket KoleksiyonuFatih Sultan Mehmed Han’ın değişik dönemlerde ve eserlerde farklılık gösteren eşgali.
Kaynak: Hayat Mecmuası, 10 Ocak 1963Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’a girişini resmeden 1903 tarihli bir Avrupa reklam kartı
Kaynak: Altar Maket KoleksiyonuKapıdağlı Konstantin serisinden tablo kartpostalda Fatih Sultan Mehmed Han
Kaynak: Altar Maket KoleksiyonuFatih Sultan Mehmed Han
Orjinali British Museum, Londra’da bulunan, İtalyan ressam Bellini tarafından yapılmış portre
Kaynak: Mufassal Osmanlı Tarihi Tablosu no 9, Mufassal Osmanlı Tarihi, Şehir Matbaası, İstanbul 1957,
Cilt 1, s 416-417 arası


Figür, diğer tüm Altar Maket figürlerinde olduğu gibi, dünya çapında kabul görülen standartlarda ve en çok tercih edilen özelliklerde üretilmiştir.

Figür 25mm’dir ve beyaz metalden imal edilmiştir. Montaj ve boyama gerektirmektedir. Figür, 5 parçadan oluşmaktadır.

Sınırlı sayıda mevcut olan bu figür Türkiye ve dünya çapında, İstanbul’un Fethi’nin 556. yıldönümününde, 29 Mayıs 2009 tarihinde, piyasaya sürülmüştür.

Dünyaca ünlü savaş oyunu dergisi Wargames Illustrated dergisinin Ağustos 2009 tarihli sayısında çıkan, Altar Maket'in Fatih ve diğer 25mm figürleri hakkındaki makale için tıklayınız.

 

©Altar Modelling
Her hakkı Altar Maket’e aittir. Yazı ve resimler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.